Värbamisteenus ei ole kallis, aga aeg on küll väga kallis!

Värbamisprotsess on väga mahukas ja ajakulukas toiming. Olen seda kogenud, töötades 18 aastat tööportaalis ja nähes ettevõtete valikuid ning tulemusi. Ülikooliõpingute ajal viisin oma klientide seas läbi erinevaid uuringuid, et muuseas teada saada ka seda, kas värbamine on siis tõesti luksusteenus.

Iga ettevõtja ja ärijuht teab, et aeg on kallis. Aeg on raha ja see kehtib ka personali värbamisel. Võib öelda, et inimeste värbamine on äriprotsessis isegi üks olulisemaid punkte, kuna ilma töötajateta ei saa ükski organisatsioon tegutseda. Töötajad on üks vajalikumaid ressursse. Meil võib ju vinge äri olla, aga üksinda ei jõua me kaugele. On vaja meeskonda ning erinevaid kompetentse.

Ometigi näeme sageli, et personalijuhile ei eraldata personaliotsingu tarvis kuigi palju vahendeid. Olen väga tihti kuulnud fraasi, et „kahjuks on mul värbamise eelarve piiratud“. Samal ajal on meil ju äri ajades visioon, kuhu soovime tulevikus jõuda. Hea personalita see visioon ei täitu. Seega, kallid ärijuhid, palun planeerige värbamisprotsessi rohkem vahendeid ja ärge peljake kasutada ka värbajaid. Värbajatel, kes töötavad agentuurides, on värbamine nende igapäevane töö ja nad teavad juba nippe ja trikke kuidas ja kust kandidaate otsida.

Aga enne, kui värbamisteenus tellida peab uurima loomulikult värbaja tausta, kogemust, õnnestumisi. Sellega tegelemisest võib tunduda lihtsam ise soodsalt mõnes tööportaalis tööpakkumine avaldada ja kandidaate ootama jääda, kui täna see kahjuks ei toimi.  Töötajaid on vaja aktiivselt otsida. Toon näite oma pikemast  kogemusest, kuidas asjad tegelikult on.

Avaldades kuulutuse tavapäraselt üheks kuuks, võib kuu pärast avastada, et kandidaati veel polegi ja tuleb algatada uus otsing ehk siis terve kuu on kaotatud selle asemel, et kasutada agentuuri, kes oleks tulemuse toonud. Lisaks peab veel alati arvestama sellega, et uus töötaja ei saa kohe tööd alustada, vaid maksimaalselt 1 kuu jooksul.

Oleneb agentuurist, aga tavapäraselt hakkavad agentuuri otsingud nii ca 1000 eurost, kuulutuse avaldamine tööportaalis maksab aga ca 250 eurot. Kui nüüd töötajat tööportaali kaudu otsida 2 kuud, on hind juba 500 eurot ja ei ole veel kindel, et vajaliku kandidaadi leiate. Seega hind võib lõpuks pürgida ka väga vabalt 1000 euroni, sest tavaliselt tellitakse lootuses ikkagi kedagi leida, juurde veel tööpakkumist esile tõstvad lisateenused, et kuulutus oleks nüüd konkureerivamatest tööpakkumistest rohkem nähtavam. Ehk siis, odav hind ei võrdu värbamises parima tulemusega. Pigem, kui on võimalus, siis tuleks heale värbajale kohe kulutada 1000 eurot, sest lõpuks kulutate selle summa niikuinii ja isegi rohkem, aga kallist aega läinud oluliselt kauem – inimene oleks võinud juba tööd teha ja tulu tuua.

Kokkuvõtteks, selleks, et värbamisprotsess ideaalselt läbi viia on vaja aega,  teadmisi ning oskusi kuidas seda protsessi korraldada ning milliseid kanaleid kasutada. Ei tasu peljata nõu küsimist kogenud värbajatelt – sageli näeme me kohe ära, kas ettevõtte värbamissüsteem tänastes tingimustes ja praegusel tööturul töötab või mitte. Ja seda me teame kindlasti, et iga kaotatud päev töötaja leidmisel toob lõpuks rohkem kahju, kui värbaja teenustasu. Aeg on väga kallis!

Anželika Ruubel, karjäärinõustaja ja personalijuht

Küsi julgelt!

Kõik päringud jõuavad minuni


Täida väljad ära ja vajuta "saada", nii lihtne ongi! Hea oleks kui täpsustaksid nii organisatsiooni kui ka teenuse või valdkonda, mille kohta küsid - see annab meile võimaluse vastata võimalikult täpselt ja kiirelt. Vastame reeglina ühe tööpäeva jooksul.

Anzelika Ruubel / Talendibaasi tegevjuht