Värbamisprotsessi valemid muutuvad

Klassikaline töötajate värbamisprotsess – otsi, vali ja võta tööle – on mitmes valdkonnas tööturu olukorra tõttu muutunud kasutuks, sest häid ja kogemustega spetsialiste lihtsalt ei jagu igale poole. Pigem töötab järjest paremini valem, et otsi, võta tööle, õpeta välja ja siis alles vali ning otsusta, kas uus töötaja on piisavalt innukas, et talle pandud ootusi täita ning millist positsiooni talle organisatsioonis lõpuks pakkuda.

Olen oma kauaaegse värbajakarjääri jooksul näinud väga erinevat suhtumist uute töötajate leidmisse. On firmasid, kus organisatsioonikultuur on tänaseks „kivistunud“ ja jäänud kuskile sajandialguse mallidesse kinni. Personali valitakse väga vaevalise protsessi kaudu – personalijuht kuulutab vakantsest töökohast ajalehes või kodulehel, sekretär kogub laekuvad CV-d kokku, siis neid rühmitatakse, analüüsitakse (sageli juhtide poolt väga subjektiivselt) ja lõpuks kutsutakse kandidaadid töövestlustele, mis võivad käia mitu vooru. Kulub tohutu aeg ning ressurss selle asemel, et kiiresti otsustada ja vältida võimalust, et töökoht jääbki täitmata, sest head kandidaadid, keda on tööturul vaja tikutulega taga otsida, leiavad endale teised pakkumised.

Edukad ettevõtted käituvad uute töötajate otsimisel täna nii, et leiavad endale professionaalse partneri värbajate hulgast. Värbaja võtab ettevõtja jaoks maha pinge igapäevaselt töötajate otsinguga tegeleda. Võib isegi juhtuda, et värbajal on esimesel päeval vajalik spetsialist välja pakkuda või vähemalt saab ta tänu oma kontaktidele koheselt sihtotsinguga tegelema hakata.

Kui töötaja on leitud, siis aitab värbaja välja selgitada, mida oleks vaja, et ta organisatsiooni võimalikult kiiresti sisse elaks. Tasub meeles pidada, et me kõik oleme erinevad – mõni võtab uue töökoha ja uued kohustused kohe omaks, teistel läheb selleks rohkem aega. Rõhutan veel siinkohal, et hea värbaja ei jäta väljavalitud töötajat katseajal kunagi oma probleemidega üksi.

Sellepärast on tööandjal kasulik ka ajaga ühte jalga käia ning värbajatelt tuge küsida, sest täna võidab see, kes kiiresti otsib ja annab kohe tööd, mitte ei reklaami seda, kui kohmakas tema organisatsioon on.

Anželika Ruubel, karjäärinõustaja ja personalijuht

Küsi julgelt!

Kõik päringud jõuavad minuni


Täida väljad ära ja vajuta "saada", nii lihtne ongi! Hea oleks kui täpsustaksid nii organisatsiooni kui ka teenuse või valdkonda, mille kohta küsid - see annab meile võimaluse vastata võimalikult täpselt ja kiirelt. Vastame reeglina ühe tööpäeva jooksul.

Anzelika Ruubel / Talendibaasi tegevjuht