Uut töötajat TULEB katseajal toetada!

Viimasel ajal olen tööle kandideerivatelt inimestelt väga palju kuulnud, et kui töötaja võetakse tööle katseajaga, siis on üsna tavaline, et ta saab koheselt oma õlgadele ametikohaga kaasneva vastutuse, kuid ettevõtte poolne toetus ja õpetamine jääb napiks. Sageli ei julge töötajad kohe ka oma otsese ülemuse poole pöörduda, sest uue olukorra ning inimestega harjumine võtab aega.

Olen aru saanud, et sellises olukorras vajavad tööandja ja uus töötaja omalaadset neutraalset vahendajat, kes aitaks sisseelamisele kaasa. Ma arvan, et selleks sobib kõige paremini värbaja, kes sobiva inimese töökohale leidis.

Hea värbaja, kes on kandidaadi tööle värvanud, helistab talle katseajal iga paari nädala tagant või vähemalt korra kuus, et uurida, kuidas uuel töökohal sisseelamine läheb. See välistab enamike olukordadest, kus töötaja mingil põhjusel pettub ja katseajal lahkub.

Nagu öeldud, ei julge paljud katseajal oma ülemusele küsimusi esitada, et tööprotsesse täpsustada ja rääkida sellest, mis häirib. Siin tulebki mängu värbaja, kes aitab pingeid maha võtta ja asju osapooltele selgitada – tööandjale tähendab see päris kindlasti korralikku aja ja raha kokkuhoidu.

Tavaliselt vahendab värbaja infot uue töötaja probleemidest firma personalijuhile. Me võime küsida, et mis roll on siis personalijuhil, kui värbaja peab töötaja soove ja probleeme veel omakorda talle vahendama. Vastus peitub siin selles, et personalijuht on samuti tööandja esindaja, kellega uus töötaja alles alustab usaldusliku suhte ülesehitamist, värbajaga on aga kandidaat juba nädalaid või isegi mõne kuu tuttav.

Värbajal on lihtsam oma teenusega tööandjale garanteerida, et töötaja ei lahku katseajal. Kui siiski selgub, et tööandja on ise midagi väga valesti teinud või käitunud, siis on juba arengud teistsugused. Seega, olgem varmad uusi töötajaid katseajal rohkem toetama ja uskuge, värbaja saab sel perioodil ülemuse-alluva vahelise usaldusliku suhte loomiseks väga palju ära teha.

Oleme Talendibaasis põhjalikult uurinud uute töötajate katseajaga seotud probleeme ja loonud selle põhjal tööandja huvides lojaalsuspaketi, et kindlustada töötajate organisatsiooni jäämine. Lojaalsuspakett võimaldab töötajale katseajaks erapoolikut suhtlust ja aitab tööandjal juba eos probleeme ennetada.

Anželika Ruubel, karjäärinõustaja ja personalijuht

Küsi julgelt!

Kõik päringud jõuavad minuni


Täida väljad ära ja vajuta "saada", nii lihtne ongi! Hea oleks kui täpsustaksid nii organisatsiooni kui ka teenuse või valdkonda, mille kohta küsid - see annab meile võimaluse vastata võimalikult täpselt ja kiirelt. Vastame reeglina ühe tööpäeva jooksul.

Anzelika Ruubel / Talendibaasi tegevjuht