Kui ettevõtja peaks juba täna palkama ühe või mitu head spetsialisti, siis millised peaksid olema esimesed sammud nende leidmiseks?
Sõnasta vajadus ja tööpakkumine
Kõigepealt tuleks võimalikult täpselt paika panna, millise profiili ja milliste oskustega töötajat otsitakse ning millised saavad olema tema töökohustused. Kui see on selge, siis tasuks ettevõtte efektiivsuse huvides korra mõelda, kas neid kohustusi saaks teiste töötajate vahel ära jagada, tellida soodsamalt allhankijatelt või hoopiski automatiseerida. Mõnikord täidetakse aastakümneid tagasi loodud töökohti lihtsalt sellepärast, et nad on olemas, hindamata nende reaalset mõju tänasele ettevõtte tegevusele.
Kui selgub, et uue töötaja värbamine on siiski möödapääsmatu, tuleb koostada võimalikult konkreetne tööpakkumine, et kandidaadil oleks selge ülevaade, mida temalt nõutakse ja mis ta nende nõudmiste täitmise eest vastu saab.
Otsusta, kes värbab
Tavaliselt tegelevad uue töötaja värbamisega ettevõtte personalijuhid, aga väiksemates firmades sageli ka juhiabid ning appi võetakse isegi sekretärid. Viimasel ajal usaldatakse spetsilistide leidmine aga üha enam ja enam värbamisfirmadele, kellel on igapäevaselt värske ülevaade tööturul toimuvast ning andmebaas võimalikest kandidaatidest ka väga spetsiifiliste ametikohtade täitmiseks.
Otsusta, milliseid kanaleid värbamiseks kasutada
Suuremates ettevõtetes on värbamine vahel võimalik läbi viia ettevõtte sees, näiteks mõnd olemas olevat töötajat edutades. Paljud töökohad nõuavad aga niisuguseid erioskusi, et naaberosakonnast või üksusest kedagi üle tuua pole võimalik. Siis tuleks leida kanalid, kus sobilikud kandidaadid kõige rohkem liiguvad. Värbamisfirmad teevad sellise valiku tööandja eest tavaliselt ära ja leiavad kõige efektiivsemad võimalused kandidaatideni jõudmiseks, olgu see siis traditsiooniline meedia, sotsiaalmeedia või sihtotsing.
Reageeri kiiresti
Kõige suurem viga, mida praegusel ajal ikka veel tehakse, on see, et kandideerija jäetakse pikaks ajaks teadmatusse või ei reageerita üldse kuidagi tema kandideerimissoovile. Esiteks ära jää ootama mingeid lohepikki CV-sid, vaid kutsu kandidaat kohe vestlusele, kui ta on kas või Facebookis kontakti astunud ja mõne täpsustava küsimusega huvi üles näidanud. Need ettevõtted, kus CV-sid kogutakse ja pikki nädalaid kaalutakse on praegusel tööturul kindlad kaotajad.
Teiseks, ole korrektne ja vasta kandideerijatele lubatud tähtajaks. Isegi töölevõtmisest keeldumine on sada korda parem vastus kui vastamata jätmine!
Ole avameelne ja anna aega harjuda
Kui kandidaadid on leitud, jaga nendega rääkides avameelselt ettevõtte väärtusi ja ootusi. Pea meeles, et töölepingu sõlmimine ei tähenda veel värbamisprotsessi lõppu. Heal ettevõttel on uue töötaja jaoks sisseelamisprogramm, millega katseaeg sujuvamaks muuta. Samuti kasutatakse nii mõnigi kord tööandja ja töötaja vahelistes suhetes neutraalsete vahemeestena värbajaid, kes katseajal töötajaga suhtlema jäävad.
Anželika Ruubel, karjäärinõustaja ja personalijuht