Kas olete märganud, et tööturg ja töösuhted on viimasel paaril aastal kiiresti paindlikumaks muutunud? Tööaeg, töötamise vormid ja töö tegemise kohad on sedavõrd mitmekesistunud, et traditsioonilised töölepingud ja mitmete juhtide arusaamad tööprotsesside juhtimisest kipuvad ajale jalgu jääma.
Olulisem muutus on aga toimunud tööotsijate nõudmistes ja töötajate värbamise kiiruses – paljudes valdkondades on neid sageli vaja kohe ning tööandja ei eeldagi kelleltki eelnevat aastatepikkust kogemust, vaid on nõus töötajaid ise välja õpetama.
Ja veel üks väga oluline aspekt – kiire värbamine on liikunud traditsioonilisest meediast sotsiaalmeedia kanalitesse, mis võimaldab õhtul vabast töökohast teada anda ja hommikuks juba potentsiaalsed kandidaadid leida. Üha enam ja enam tehakse ka otsepakkumisi, sest CV-sid kandideerimiseks lihtsalt ei laeku. Eriti tõsine teema on see praegu IT-valdkonnas.
Siit on üles kerkinud küsimus, kui palju on taolises olukorras tööotsijal vaja kulutada aega traditsioonilise CV koostamisele ja uuendamisele? On terve pinutäis teooriaid, mis väidavad, et mida põhjalikuma ja korrektsemalt vormistatud CV koostate, seda kiiremini tõenäoliselt tööle saate. Aga kas see ikka on nii?
Puutun aeg-ajalt kokku inimestega, kes on oma CV briljantseks viimistlemisele ning tööandjatele saatmisele kulutanud väga palju aega, kuid loovivad ikkagi sihitult tööturul. Miks? Sest aeg on kriitiline.
Nagu eelpool öeldud, soovitakse töökohad tänapäeval täita kiiresti ja tööandjad on valmis oma tulevastesse töötajatesse koheselt panustama. Paraku on paljud värbamisfirmad klammerdunud traditsiooniliste CV-de kogumisele ja uuendamisele ning nendest valiku tegemisele. Tööotsija jaoks on see tihti tülikas, aeganõudev, tagasiside saabub (kui üldse saabub) pika aja jooksul, mis tegelikult tähendab, et potentsiaalse töötajaga ei suhelda otse ja aktiivselt.
Milline oleks aga praeguse ajastu vaimus värbamine? Värbamisfirmal tuleb uks lahti hoida kõikidele tööotsijatele, nii neile, kes eelistavad traditsioonilist elulookirjeldust, aga ka neile, kes avaldavad soovi töökohale kandideerimiseks lühivormis sotsiaalmeedia või e-posti kaudu. CV sellises vormis nagu me seda juba aastakümneid teame, ei ole enam ainus kindel eeldus tööle kandideerimiseks, sest värbajatel on palju muid võimalusi kandidaadi hindamiseks.
Anželika Ruubel, karjäärinõustaja ja personalijuht